INFOLINKA: 00421 919 461 051 Po - Pia 10:00  - 13:00 

INFO 00421 0919 461 051

 

Ako žuvať Chioskú mastichu

Návod na žuvanie Chioskej mastichy

Navod na zuvanie chioskej mastichy

Živica zo stromu Pistacia lentiscus sa vyznačuje pomerne vysokou tvrdosťou, ale zároveň krehkosťou živicových slzičiek. Jednotlivé slzičky sa môžu líšiť veľkosťou, tvrdosťou a tvarom. Jedná sa o 100% prírodný produkt, ktorý sa iba omyje vodou a usuší na slnku.

Návod na žuvanie mastichy môže znieť spočiatku ako veda, ale aj vy sa môžete stať skúsenými užívateľmi a mastichu si určite zamilujete.

Pred tým, než sa do žuvania pustíte, tak odporúčame napiť sa čistej vody. Je to kvôli tomu, aby ste nemali v ústach sucho a aby sa masticha pri žuvaní lepšie spájala. Z balíčka si vyberte skôr tvrdý kúsok a rozžujte ho medzi prednými zubami, kým nevytvoríte celistvú hmotu. (Ak by ste začali žuť mastichu ihneď na zadných zuboch, polepila by vám zuby a nepodarilo by sa vám užuť hmotu podobnú žuvačke.) Potom môžete žuť ako klasickú žuvačku v celých ústach. 
 
 

Čo robiť ak sa masticha lepí na zuby alebo je príliš tvrdá?

  • Ak je žuvačková hmota pre vás príliš tvrdá, pridajte mäkší kúsok alebo mastichovú žuvačku. Pri dlhodobejšom žuvaní si budete bez problémov vedieť nakombinovať rôzne kryštály podľa ich tvrdosti. Masticha by sa mala pri prvom rozhryznutí rozsypať na menšie kúsky. 
  • Ak sa príliš lepí, pridajte tvrdší kúsok. Ak sú všetky mastichové kryštály mäkké, pravdepodobne bola masticha príliš dlho v teple (stáva sa to najmä pri vysokých teplotách v lete). Vložte ju na pár hodín do chladničky. Znovu nadobudne správnu konzistenciu.

Mastichu na začiatku iba cmúľajte

Ďalšia možnosť, ako sa naučiť správne žuť, je pre začiatočníka oveľa jednoduchšia. Stačí vložiť mastichovú kvapku do úst a cmúľať ju ako cukrík. Masticha do seba absorbuje sliny z úst, až úplne zmäkne a vy ju potom môžete začať žuť.

Aby mala masticha pozitívny efekt na váš tráviaci trakt, žujte ju aspoň 15-20 minút. Môžete ju pravdaže žuť oveľa dlhšie. Na začiatku tu ale príliš nepreháňajte, aby ste nemali svalovicu :-). Po vyžutí mastichu vypľujte, nemá význam ju prehĺtať, všetky prospešné látky sa už dostali vašimi slinami do tráviaceho traktu a žalúdok by mastichu v tejto podobe nedokázal stráviť.

Počet položiek: 9

na stránku

Počet položiek: 9

na stránku