INFO 00421 0919 461 051

 

Existujú žuvačky bez chémie?

Popri sledovaní reklám sa nám môže zdať, že žuvačky sú tým najlepším prostriedkom, ako udržať ústnu dutinu zdravú. Dať si žuvačku miesto nudného čistenia zubov? Ktorému dieťaťu by sa táto predstava nepáčila? Pozreli ste sa ale niekedy na zloženie žuvačiek? 

zuvacky bez aspartamu

Všetci pravdaže vieme, že deti by sa mali vyhýbať sladkostiam a nápojom obsahujúcim umelé sladidlá. To, že sú umelé sladilá vo veľkom množstve obsiahnuté aj v žuvačkách, už tak známe nie je. Väčšinou nás upokojí informácia, že žuvačky sú bez cukru a tak žijeme v domnienke, že nám nemôžu uškodiť. Omyl! Žuvačky totiž dosť často obsahujú aspartam, látku 200 x sladšiu než cukor, ktorú od začiatku jeho používania sprevádza povesť, že môže spôsobovať vážne poškodenia mozgu. Je jednoznačne preukázané, že je aspartam nebezpečný pre osoby s fenylketonútiou (vrodená porucha metabolizmu). Ďalej žuvačky obsahujú umelé antioxidanty BHA a BHT. Pravdaže, slovo antioxidant máme zaužívané ako niečo, čo je prospešné pre naše zdravie. Ďalší omyl! Antioxidanty v tomto význame sú látky, ktoré len predlžujú trvanlivosť potravín a chránia potravinu pred skazením spôsobeným oxidáciou. Takže sa do potravín nepridávajú pre zlepšenie nášho zdravia, ale preto, aby potravina mohla dlho putovať do obchodov a tam trpezlivo čakať na svoje spracovanie. 

Deti prirodzene napodobňujú dospelých a svojich rodičov. A žuvanie je jedna z vecí, ktorú bežne "robia veľkáči". Ako teda potešiť detskú dušičku a zároveň mu nenaservírovať niečo škodlivé? V bežnej predajnej sieti veľa alternatív k typickým žuvačkám nenájdeme. Ale kto strávi chvíľku hľadaním na internete, narazí na Mastichu. Masticha je živicová miazga určená na žuvanie. Jedná sa o živicu získavanú zo stromu Pistácie mastixovej. Je možné ju získať len na jedinom mieste na svete, a to v malom regióne na južnej strane gréckeho ostrova Chios. Kombinácia klimatických podmienok a miestnej pôdy je zrejme tajomstvom, prečo je chioská masticha dlhoročne oceňovaná pre svoje blahodarné účinky na ľudský organizmus. 

Mastichove zuvacky ELMA sugar free bez aspartamu

Živicová miazga sa nijak neupravuje, len sa umyje vodou a osuší sa na slnku. Každý kúsok je originál, jednotlivé slzičky živice sa líšia veľkosťou, tvrdosťou aj tvarom. Keďže však má svoju špecifickú chuť, možno by ste s ňou u detí neuspeli. Práve kvôli tomu sú pre deti vhodnejšie žuvačky ELMA, obsahujúce mastichu a mastichový olej. Žuvačky ELMA sú bez cukru, obsahujú len čisté prírodné sladidlá (xylitol, sorbitol, mannitol). Ako jediné žuvačky dostupné na trhu neobsahujú umelé antioxidanty BHT a BHA. Majú silné antimikrobiálne účinky a sú perfektnou prevenciou proti vzniku zubného plaku. Obsiahnutý xylitol pomáha redukovať ústnu kyselinu, ktorá spôsobuje zubný kaz. 

Sú určené deťom do troch rokov, mladšie deti by z rizika udusenia nemali žuvačky používať vôbec. Tak, čo na to hovoríte? Predsa len by to šlo, občas -celkom výnimočne - namiesto zubnej kefky siahnuť po žuvačke, nie? Zdravé mastichové žuvačky ELMA sú dostupné v biopredajniach, predajniach so zdravou výživou, lekárňach alebo tu u nás na našom eshope.