Baktéria Helikobakter (plným menom helicobacter pylori) bola popísaná až v roku 1983, keď páni Warren a Marshall poukázali na jej význam pri vzniku vredových ochorení žalúdka a dvanástorníka. Helikobakter žije v povrchových vrstvách sliznice žalúdka a dvanástorníka a na kyslé, pre baktérie extrémne nepriaznivé prostredie se veľmi dobre adaptuje. V útrobách žalúdka, kde se pH pohybuje okolo 1, si helikobakter z močoviny vytvára zásaditý amoniak, ktorý ho chráni pred zničením žalúdočnými šťavami.
Prenos infekcie helikobakterom prebieha pravdepodobne priamym kontaktom s chorým človekom orálne - orálnou alebo fekálne - orálnou cestou. Infekcia má často pôvod v detstve, pričom k rozvoju problémov a príznakov dochádza až v dospelosti.
Helikobakter spôsobuje bakteriálnu infekciu sliznice žalúdka a dvanástorníka s rôznymi sprievodnými ťažkosťami, ktoré môžu vyústiť až v chronický zápal, prípadne v rakovinu žalúdka. Helikobakter je považovaný za hlavnú príčinu žalúdočného karcinómu.
Ako spoznáte infekciu Helicobacterom pylori v úvodnom štádiu? Tu je niekoľko ťažkostí, ktoré infekciu signalizujú:
Existuje niekoľko spôsobov, ako otestovať, či trpíte na infekciu helikobakterom. Niektoré z nich robia iba v špecializovaných pracoviskách. Test si môžete ale urobiť aj v pohodlí domova. Jedná sa o imunologický test H.pylori ST na stanovenie antigénu Helicobacter pylori v stolici. Táto metóda vyšetrenia je najjednoduchšia na určenie diagnózy a slúži aj ako kontrola na ukončenie liečby.
Jedným z najúčinnejších prírodných prostriedkov pri problémoch s helikobakterom pylori je chioská masticha, prírodná živica s unikátnymi vlastnosťami. V krajinách stredného východu je dokonca známa ako zabijak helikobaktera, používa sa tiež pri problémoch s trávením (žalúdočných vredoch, vredoch na dvanástniku, Crohnovej chorobe, pálení záhy a problémoch s trávením všeobecne). Masticha výrazne osviežuje dych a pôsobí v ústach dezinfekčne a antimykoticky.
Viac priaznivých účinkoch chioskej mastichy na tráviace ťažkosti si môžete prečítať tu.
Aké sú skúsenosti s užívaním chioskej mastichy si môžete prečítať tu.
Pre celkovú diagnostiku a liečbu ale vždy vyhľadajte odbornú lekársku pomoc. Riaďte sa pokynmi svojho ošetrujúceho lekára.